*****
Uluslararasi menüye sahip tüm Türkiye tarafından da bilinen şahsıma 
münhasır patentli yemeklerimi de dahil edeceğim örnek bir RESTORAN açmayı planlayarak projesini hazırlıyorum.
*****
Türkiye’nin incisi Alanya-Gazipaşa arasında mevcut  havalimanına ve her iki şehrin yat limanları ile turizm acentalarının ve  işadamları nın ihtiyaçları olan VIP protokol, ziyafet, kokteyl, toplantı  hizmetlerini karşılayabilecek  uluslararası standartlara sahip,  alt  yapısı ile 12 ay rahatlıkla çalışacaktır. 
*****
Asya, Avrupa ve Amerika’dan sonra 27 yıllık mesleki tecrübelerime dayanarak kendi memleketimde Menusu ve çalışma  sistemi ile  binlerce restorana örnek olacak bu işletme ile tüm Türkiye’de vizyon sahibi olmak isteyen, yiyecek ve içecek alanında ülke turizmine katkıda bulunarak uzun vadede YATIRIM yapabilecek ORTAK  finansör  İŞADAMLARINA ihtiyacım vardır. 

NOT :Proje, maliyet ve zamanlama hakkında İlgilenenlerin @-mail adresimden yada 10:30 ila 22:00 saatleri arasında telefondan 11.08.2015 tarihine kadar şahsım ile  iletişime geçmelerini tavsiye ederim.

www.topuzkebab.com  |  akdenizsef@gmail.com  | 0532 100 18 22 | Has Aşçıbaşı | Ahmet Özdemir  | Osmanlı Mutfağı Ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi
 
Ahmet Özdemir  | Osmanlı Ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi
 

ULUSLARARASI YİYECEK VE İÇECEK DANIŞMANLIĞI AMAÇ VE HEDEFLERİMİZ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.

uluslaarasi mutfak danismanligi

***yüzyılımızda ülkeler, sahip oldukları tarihi kültür değerleri , medeniyetleri, teknolojik ve ekonomik güçlerinin yanında mutfak kültürleri ile de değerlendirilmektedir. Günde 3 öğün yemek yiyen bir insan ve insanlar Dünyada artık farklılıklar aramaya başlamışlardır. Bizim mutfağımız, tarihimizden gelen lezzet miraslarımız ve bu alandaki zenginliğimiz ile de ülke tanıtımımıza ciddi katkılar kazandırabileceğimiz bir zamandayız.

***Şu an gerek ülkemizde gerekse yurt dışında bir çok restoran bizim mutfaklarımıza ait olduklarını ısrar etseler de, gerçekte Osmanlı ve Türk mutfağı kültürünü yansıtmamaktadırlar. Özellikle uzak doğu ve Avrupa ülkelerinden misafirlerimiz Türkiye’ye geldikleri zaman söz konusu restoranlarda Osmanlı ve Türk mutfağını arayıp umut ederken yine şaşkınlık verici bir durum olarak kendi mutfaklarının farklı versiyonları ile karşılaşmaktadırlar.

***Oysa bu insanlar tatile geldikleri ülkenin, kültür, mimari ve sosyal yaşam tarzı itibari ile birlikte mutfak kültürünü de keşfetmeye gelmişlerdir.  Bizi tercih etmelerindeki Anadolu kelimesi onlar için çok büyük beklentilere sahiptir. Bu kelimenin anlamını ülke misafirlerimize örf ve anene ‘lerimiz, sofra kültürümüz, tarihi lezzetlerimiz ve manevi değerlerimizi de göstererek yaşamak ve yaşatmak söz konusu alandaki işletmelerin ülkelerine karşı en büyük görevleridir.

***Mevcut işletmelerimizin gerçek Dünya standartlarında ve orijinal değerlerimizi, menüsü, dekorasyonu, konuya vakıf kişiler ve firmalar tarafından yapıldığı takdirde her alanda ülke Tanıtımlarımızı doğru bir şekilde daha da hızlandıracaktır. Bu konuda tarihi kültür miraslarımızın sergilendiği restoranların özellikle ilk etapta ülkemizin turizm şehirlerinde daha sonra ise Asya ve Avrupa ülkelerinde açılmasına ve mevcut işletmelerin gerekli eğitimlerle hizmet kalitesinin yükseltilerek menülerinin de mutfağımızdan Türkçe yemekler ile donatılmasına zaruretle ihtiyaç vardır.

***Hem Asya’da hem de Avrupa’da fiziki ve kültürel olarak sınırları bulunan ülkemiz  birçok imparatorluğun kurularak yıkıldığı, dünyadaki kültür medeniyetlerinin başkentleri bulunan bizim coğrafyamız dünya ülkeleri tarafından da kıskanılarak hayranlıkla bakılan ve paha biçilemez bir değerdir. Tarihten gelen bu değerlerimizin farkında olarak gerçek zenginliğimiz ile Anadolu kimliğimizi hak etmiş olduğu bir şekilde ön planda tutarak “uluslararası yiyecek ve içecek danışmanlığı” adı altında hizmetinizdeyiz.

Yurt içinde ve yurt dışında gerek bize ait markalar ile gerekse yiyecek, içecek ve konaklama alanında işletmelere bünyemizde belirtilen hizmetleri vermekteyiz.

5 Yıldızlı Oteller Ve De Lüks Tatil Köyleri ;

yiyecek ve içecek kadrolarını oluşturma, çalışma sistemine göre ana mutfak, servis mutfaklarını ve servis alanlarını oluşturma, mutfak ve servis hizmet personellerinin mesleki ve kariyer eğitimlerini verme, tesisin ihtiyaç duyduğu tüm yiyecek ve içecek menülerini konsepte göre oluşturma. Mevcut sistemin üzerine servis ve mutfak alanında hizmet kalitesini yükseltmek için gerek duyulan eğitimleri verme.

Uluslararası Standartlara Sahip V-I-P Restoranlar;

Yeni işletmeler için Konum ve konsept belirleme, hizmet kadrolarını oluşturma, mimari çizimler ve dekorasyon, işletme sahibi tarafından istenilen personeli ihtiyaç duyulan alanda yetiştirme, büyük açılışlarını yaparak 6 ay sure ile bizzat operasyonu yönetmek. Mevcut sistemin üzerine servis ve mutfak alanında hizmet kalitesini yükseltmek için gerek duyulan eğitimleri verme.

Yurt İçi Ve Yurt Dışında ;

Resmi, gayri resmi festival ve organizasyonlar, dernek, kurum, kuruluş ve vakıf yemekleri, özel ve resmi mülklerde kokteyl, protokol, ziyafet ve iş yemekleri ve catering hizmetleri

-gibi oluşumlarda istenilen konseptlerde bu boşluğu sahip olduğumuz profesyonel personel kadrosu, hizmet kalitemiz ile ; 3 kıta, 17 ülke, 101 metropol ‘de ve 310 bin km ‘yi aşan  yaşanmış mesleki tecrübelerimiz  ile ülke mutfağımıza, kimliğimize ve Anadolu’nun tanıtımına yakışan Dünya standartlarına sahip işletmeler kazandırma çabası içeresindeyiz...

Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir

Haberler